Турійськ – селище міського типу, розташований у центральній частині Волині на обох берегах річки Турії. Згідно переказів, назва селища, як і річки Турії, походить від того, що в стародавні часи тут були непрохідні ліси, де водилося багато Турів.

Місто було одним з найбільших центрів ремісничого виробництва і торгів на Волині. У різний період історії Турійськ був власністю багатьох князів, а з 1810 року належав князям Ожешкам, які і заснували в містечку першу бібліотеку, і саме вони скуповували для бібліотеки цінні книги і рукописи.

Таким випробуванням для жителів містечка була Наполеонівська навала 1812р. Турійськ опинився в зоні воєнних дій і була знищена бібліотека. Вціліло тільки старе рукописне Євангеліє 15- 16ст.

Після селянської реформи 1861 року зросла економіка містечка, сталися певні зрушення в розвитку культури, освіти. В містечку працювала школа, в якій була невеличка бібліотека.

У 1920 році в Турійську організовано товариство „Просвіта”, яке через лекційну роботу, виставки, етнографічні свята, постановку п’єс підносило культурно-освітній і духовний рівень жителів селища. При філіях товариства було створено бібліотеки, організовувалися хати читальні. Після заборони „Просвіти” в містечку виникла жіноча організація „Союз українок” (1929-1939рр.) якою керувала О.І. Козловська, вона завідувала хатою-читальнею, де була зібрана література українською мовою, випускалася газета.

19 вересня 1939 року загони 15-го стрілецького корпусу Червоної Армії вступили в Турійськ. Західноукраїнські землі відійшли до УРСР. В містечку відкрито бібліотеку, яка налічувала 6 тисяч примірників книг.

29 червня 1941 року фашистські загарбники окупували Турійськ. У вихорі війни загинули всі пам’ятки старовини, культові споруди, бібліотека.

У 1946 році на території селища було утворено селищну бібліотеку, книжковий фонд якої становив понад 9 тисяч примірників, з них 1,5 тис. книг для дітей. Бібліотека знаходилася в приміщенні школи в маленькій кімнаті.

У 1950 році бібліотеку переведено в нове приміщення. Відкрито бібліотеку для дітей. Їх очолили випускниці Кам’янець - Подільського бібліотечного технікум Ольга Росомаха (доросла) і Уляна Дроб’язко (дитяча). З 1952 завідувачкою бібліотеки для дорослих стала Черненко Любов Миколаївна, яка пропрацювала до 1959 року. В селах Турійщини книгозбірень тоді не було, а люди тягнулися до читання, до знань.

Любов Миколаївна з колегами почали скрізь організовувати бібліотеки доставляти туди книги. Бібліотекарі проводили читацькі конференції, диспути, вечори до свят. Багато довелося походити пішки по селах району. Бібліотекарі шукали підхід до кожного, з’ясовували кого, що цікавить, підбирали книжки, навіть складали індивідуальні плани читання.

Згодом бібліотеки очолили Музичук Наталія Олександрівна (доросла) та Добржинська Тетяна Артемівна (дитяча). Вагомий внесок у розвиток бібліотеки як інформаційного, методичного, культосвітнього центру району зробила завідувач райбібліотеки Остапук Софія Яківна. Ставши на чолі бібліотеки у 1968 році, Софія Яківна доклала немало зусиль для зростання авторитету книгозбірні. Пліч-о-пліч з нею усі роки працювала завідувачкою районної бібліотеки для дітей Жежко Галина Василівна. Це самовіддана, сумлінна працівниця, в трудовій книжці якої був єдиний запис про місце роботи (1957-1995).

Справжнім святом для мешканців Турійська стало відкриття у 1969 році нового типового приміщення бібліотеки. У 1976 році 44 бібліотеки району об’єднано в Турійську централізовану бібліотечну систему, з книжковим фондом понад 383 тисячі примірників, де обслуговувалось понад 25 тисяч читачів

В 1995 році бібліотечну систему очолила Барилюк Лілія Василівна, заступником директора по роботі з дітьми була призначена Сарахман Ніні Василівна.

В 2016 році бібліотечну систему очолила Поліщук Ірина Анатоліївна.

В 2021 році бібліотеку перейменовано на Турійська публічна бібліотека (рішення Турійської селищної ради)

Сьогодні Турійська публічна бібліотека є інформаційним, освітнім, культурно-просвітницьким, дозвіллєвим центром для селищної громади та жителів району, методичним центром для бібліотек району.

В структурі Турійської публічної бібліотеки функціонують відділи:

- відділ обслуговування (абонемент, читальний зал);

- методично-бібліографічний відділ;

- відділ комплектування та обробки літератури;

- дитяча бібліотека

Ефективну роботу бібліотеки забезпечують сім спеціалістів.

До послуг користувачів – універсальний бібліотечний фонд, який налічує понад 18тис. примірників в тому числі до 60 назв періодичних видань в публічній бібліотеці для дорослих та 17 тис. примірників в бібліотеці для дітей. Бібліотека обслуговує понад 3,3тис. читачів, з них 1,5 тис, яким щороку видається понад 72 тис. документів.

Бібліотека ініціатор багатьох районних конкурсів, проєктів, постійний організатор виставок декоративно-ужиткового мистецтва. Відродження національних традицій та краєзнавства, що є одним з пріоритетних напрямків роботи бібліотеки. Для користувачів бібліотеки постійно організовуються книжкові виставки, зустрічі з письменниками, презентації книг та інші заходи. В центральній районній бібліотеці працюють краєзнавчий клуб «Обабіч Турії» та ляльковий театр «Золотий ключик». З 2005 року користувачі бібліотеки мають доступ до мережі Інтернет.

Кiлькiсть переглядiв: 693

Коментарi